MĀRIS RUKS

MĀRIS RUKS

„Esmu rīdzinieks. Rakstu un rakstīju gan par politiķiem, gan baņķieriem, gan par rokmūziķiem un mīlētājiem, gan par cīnītājiem un nodevējiem, gan par daudzām tādām lietām, ko jutu, neviens cits manā vietā neuzrakstīs. Par lietām, kas ir vienkārši interesantas, un par tādām, kas noteikti jāizklāj dienas gaismā, ko noklusēt no sabiedrības un tautas būtu vienkārši nejauki, lai neteiktu vairāk. Rūpīgi slēpti fakti, noklusēti notikumi, "glumi" ļaudis, tikuši pie varas, ik dienu ietekmē tik daudzu Latvijas cilvēku dzīves un pašu valsti grūž nopietnās problēmās. Un uzzinot, kāpēc tā notiek, kā viņi to paveic, mēs kļūstam gudrāki, vērīgāki, ar mums ir daudz grūtāk manipulēt. Jā, protams, neuzrakstot dažas grāmatas, mana dzīve būtu bijusi daudz vienkāršāka, bet, laikam ir patrāpījusies sociāli atbildīga karma :) Biogrāfiju vienmēr var papildināt. Tā jau arī papildinās ikkatru brīdi.
Paldies Jums, lasītāji! Ar jums kopā mēs veidojam skaistāku un pilnvērtīgāku dzīvi.”
*
LU ieguvis filoloģijas doktora grādu (2003), rakstnieks un publicists, sabiedrisks darbinieks.
Māra Ruka pirmā grāmata iznāca 1996. gadā ar nosaukumu "10 mēneši ar Joachimu Zīgeristu" un tūlīt nokļuva Latvijas pārdotāko grāmatu virsotnē, piedzīvojot iespaidīgu, atjaunotajā Latvijā vēl nebijušu metienu un pateicoties objektīvajam, smalka humora pilnajam vēstījumam, iemantoja ļoti lielu popularitāti. Autors tika burtiski "appludināts" lasītāju vēstulēm. "'Šī ir ļoti interesanta grāmata, kurai analoga izdevuma latviešu valodā nav." 13.03.1996. komentē Dienas Bizness, pirmais izsakot vēlāk daudzu atkārtotu viedokli, ka tas ir politiskā žanra aizsākums.
"Pirmā Latvijas politiskā dokumentējuma autors" turpina rakstīt, pastiprināti interesējoties par Latvijas aktuālitātēm. Pēc diviem gadiem tiek izdots Māra Ruka dokumentālais romāns "Gunārs Astra", kas 1999. gadā saņem Ģen. Goppera fonda balvu. Fonds līdz tam piešķīris balvu vien diviem Latvijas latviešiem — Vizmai Belševicai un Imantam Ziedonim. Arī šī vēsturiski nozīmīgā grāmata gūst jo lielu lasītāju atsaucību.
Nākamos gados tiek izdoti dažādi Māra Ruka prozas un dzejas darbi, starp kuriem plašu ievērību gūst notikumiem un mūziķu piedzīvotā piepildīts izdevums par latviešu leģendārās rokmūzikas laiku, pretošanās kustību un jaunības spēku — bagātīgi ilustrēta grāmata "Pērkons. No zemes un debesīm". "Uzrakstot grāmatu par Pērkonu, Māris ir izdarījis milzīgu darbu. Viņš šai lietai ķērās klāt ļoti nopietni: studēja visādus materiālus, intervēja mūs katru personīgi, pat vairākkārt un arī cilvēkus, kas kaut kādā veidā bijuši saistīti ar mums." (Juris Kulakovs, NRA)
2008. gada vispirktākā grāmata ir Māra Ruka "Īsvēsture. Patiesā Vaira Vīķe Freiberga". Unikāli fakti un atklāts stāstījums par personu, kurai ilgu laiku bija vara ietekmēt lielu sabiedrības daļu un mūsu valsts attīstību, rūpīgi slēpjot savus patiesos nolūkus.
2009. gadā īsi pēc Parex bankas kraha nāk klajā populārā, dažādu ekonomisko aprindu atmaskojoša M. Ruka grāmata "Lielzirneklis. Latvija Valērija Kargina tīklā".
 "20. gadsimta latvietis Gunārs Astra" — Māra Ruka grāmata, kas vēsta par cilvēku izturību, godīgumu un nelokāmību ļoti grūtā vēstures posmā, balstīta patiesos notikumos un faktos. Grāmatā iekļauti arī materiāli no PSRS KGB archīviem ar augstākās slepenības atzīmi.
Savukārt grāmatā "Arāja komandas Lettonia" Māris Ruks atgādina: "Nekas tāds Latvijā vēl nebija noticis. Neko tādu vēsture vēl nebija pieredzējusi. Tam nav noilguma, to neizdzēš laiks. Tas neizbālē gadu ritumā. To labpatīk slēpt, bet vienreiz ieraudzīts, tas nav vairs apslēpjams."
Arī Māra Ruka grāmatas "25 gadi sektā" un "Latvijas valsts noslēpums" ir ieguvušas milzīgu popularitāti un rosinājušas un joprojām rosina sabiedrību uz sociālu aktivitāti ne tikai savu, bet arī līdzcilvēku tiesību aizstāvēšanā, tāpat arī jaunākās Māra Ruka grāmatas “Piebūrums -19” un “Melnās Saeimas spīlēs”

Lasītāji ļoti augstu novērtējuši arī Māra Ruka dzeju, kas ir gan saturiski un liriski daudzveidīga, gan sniedz pozitīvas enerģijas lādiņu. Līdz šim autoram iznākuši četri dzejas krājumi: “Pusķieģelis Tavu acu krāsā”, “Svaiga gaisa plaukstas”, “Spoži un tumšsarkani” un “Atslēgas uz laimi”

Paralēli rakstniecībai, Māris Ruks darbojas arī vairākās labdarības un sabiedriskās organizācijās, kā arī aktīvi iesaistās politiskās aktivitātēs, kas vērstas uz Latvijas cilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanu.